Otteluraportti välieräottelu JPS - Narukerä

Jipsin osalta Bandyliigan välierät 2025 pyörähtivät käyntiin keskiviikkona 26.2. Viitaniemessä. Vahvan alun siivittämänä ottelusta kotivoitto numeroin 7-2 (5-1).

Sovitun taktiikan ja suunnitelman mukaisesti Jipsi aloitti ottelun karvaten tiukasti ylhäältä saakka. Pelitapa tehosi ja Narukerän pelin rakentaminen vaikeutui suuresti. Kotijoukkue liikkui paremmin ja parinkymmenen minuutin pelaamisen jälkeen taululla oli jo 4-0. Kohta tuon jälkeen Jipsille määrättiin rangaistus ja Narukerä alkoi saada pelistä kiinni tehden kavennusmaalinkin. Heti sen jälkeen Narukerä kuitenkin vuorostaan sai jäähyn, jonka myötä ote palasi kotijoukkueelle ja erän loppu oli Jipsin hallintaa. Vielä yksi maalikin tehtiin ja tauolle 5-1 numeroissa.

 Toinen erä alkoi samoissa merkeissä, joissa ensimmäinen päättyi. Vieraat alkoivat kuitenkin taas saada otetta pelistä ja kavensivat 5-2:een. Vyörytykset jatkuivat, mutta enempää maaleja vieraat eivät enää saaneet tehtyä. Ansio siitä lankeaa suurelta osin myös maalivahti Niko Nikuselle, joka hetkittäin lähes uskomattoman nopeilla ja hyvillä torjunnoillaan lannisti Kerän hyökkääjät. Uskon loputtua ottelun viimeiset ajat olivat lähinnä pelailua, mutta pari maalia Jipsi onnistui vielä kuitenkin tekemään. Loppunumerot siis 7-2.

Joukkueen matkaa seurannut ja tilastoja lukenut saattaa ihmetellä, että kuinka alakerran miehet ovat tehneet melkein kaikki maalit. Selitys piilee poikkeuksellisen hienoissa kulmalyönneissä, joista neljä johti maaliin ja kuusi päättyi tuloksettomina. Toivottavasti sama tarkkuus säilyy kauden lopuissa peleissä.

Rangaistukset kotijoukkueelle 2*10 min ja vieraille 10 min.


Näytä lisää uutisia