Runkosarjan viimeisessä kotiottelussa vieraaksi saapuu Kampparit – liigan tämän kauden ”musta hevonen”, joka suorastaan rökitti Jipsin Mikkelissä kauden ensimmäisessä kohtaamisessa ja nyt molemmat joukkueet ovat ”pakkovoiton”edessä: häviäjän kohtalona on melko varmasti alempi jatkosarja.
Jipsi varmisti viikonlopun voitoillaan Botniasta ja Akilleksesta sen, että paikka ylemmässä jatkosarjassa on omissa käsissä. Aki Manninen ja Nico Nevalainen olivat jälleen pelikuntoisina kokoonpanossa, joka on hyvä merkki jäljellä olevien otteluiden suhteen. Runkosarjaa on kaksi ottelua jäljellä ja molemmat voittamalla paikka on varma. Ero kahteen ensimmäiseen (= HIFK ja Veiterä) on kuitenkin jo niin suuri, että vaikka nämä kaksi pelaavatkin kerran vastakkain, niin toisen noista ohittaminen lienee vielä mahdollista , mutta ei kauhean todennäköistä – sen verran suuret tasoerot sarjan joukkueiden välillä on eli kumpikaan noista ei hävinne kaikkia jäljellä olevia pelejään.
Ylemmässä jatkosarjassa kukin neljästä joukkueesta kohtaavat vain kerran toisensa eli pelejä on vain kolme ja runkosarjan pisteet säilyvät ylempään jatkosarjaan. Bandyliigan finaali pelataan finalisteista ylemmässä jatkosarjassa paremmin sijoittuneen joukkueen kotikentällä. Jokainen runkosarjan piste on siis arvokas myös jatkosarjaakin ajatellen ja paikalla olleet varmasti muistavat hienon finaalitapahtuman Viiitaniemessä viime keväänä: olisipa hienoa saada uusinta sille.
Valmentaja Rytkösen on kuluvan viikon aikana pohdittava, kuinka saada joukkueesta maksimaalinen suoritus peliin, jolloin nuori ja liukkaasti liikkuva vastustaja saadaan voitettua!
Tilanne sarjassa:
OTTELULÄHETYS – yhteistyössä Kampparien kanssa: LINKKI Lähetykseen
Kauden aikana tähän asti pidetyissä kausikorttiarvonnoissa onnetar on suosinut seuraavia kortteja:
102, 113, 217, 244, 248, 292, 299 ja 310.
Voittoja voi kysellä otteluiden aikana kahviosta.
TILANNE ”KAUDEN KUNKKU” -kiinnityksissä siinä järjestyksessä, kuin missä valinnat on tehty:
- #3 Jarno Eronen
- #91 Veeti Pulkkinen
- #77 Tarmo Ässämäki
- #34 Riku Hämäläinen
- #21 Tuomas Liukkonen
- #49 Jimi Heinonen
- #51 Elmeri Hämäläinen
- #6 Nikke Tuhkanen