Välieräsarja on nyt avattu ja vieläpä voitokkaasti. Keskiviikkona 25.2. Helsingissä pelatun ottelun vei Jipsi numeroin 1-3 (0-1). Suuriin onnistujiin kuului Nico Nevalainen (kuvassa; tehot 1+2), joka alkaa selvästi olla jo toipunut erittäin hyvään play off -kuntoon. Ottelusarja jatkuu Viitaniemessä lauantaina 28.2. klo 16.00
Ottelu päästiin pelaamaan ennakko-odotuksista poiketen erittäin hyväkuntoisella Kallion tekojäällä. Vähämaalisen ottelun ensimmäistä maalia saatiin odottaan ensimmäisen jakson puoliväliin, jolloin Jipsi siirtyi 0-1 johtoon. HIFK nousi tasoihin toisen jakson alussa, kun pallo päätyi maaliin jyväskyläläisten omasta pelaajasta. Jyväskyläläiset olivat kuitenkin ratkaisuhetkillä parempia. Siinä missä helsinkiläiset sortuivat jäähyilyyn – ottelun loppuhetkillä helsinkiläiset kuumenivat ja ottivat kolme jäähyä vielä varsinaisen peliajan jälkeenkin-, keskittyi JPS jääpallon pelaamiseen ja pystyi hyökkäämään monipuolisesti, mikä oli isännille liikaa. Jipsi teki vielä pari maalia, jotka riittivät voittoon.
Valmentaja Rytkönen kommentoi: ”niin tiukka peli kuin playoffpeli voi olla. Kumpikaan ei paikoilla juhlinut! HIFK pelasi perkeleen kovaa, mutta se meni vähän ylikovaksi. Tultiin tilanteen jälkeen päälle ja otettiin jäähyjä. Sellaista se playoffeissa voi olla.” Rytköstä miellytti koko joukkueen tiivis puolustaminen sekä maalivahti Henri Mattilan vahva peli. Puolustaminen oli niin vahvaa, ettei HIFKille kirjattu yhtään tehtyä maalia koko ottelussa, sillä heidän ”ainoakaisensa” merkittiin Jipsin omaksi maaliksi.
bandyliiga.fi kirjoittaa.” Lopulta JPS onnistui iskemään ratkaisevat maalit ottelun loppupuolella ja vei voiton lukemin 1–3, mutta pelin tarina ei ollut pelkkää tulostaulua: se oli kamppailu, jossa molemmat joukkueet laittoivat kaiken likoon ja jossa jokainen metri ja pallo tuntui ansaitulta.”
Aivan ilmeisesti Jipsi onnistui eilen pääsemään myös vastustajan ”ihon alle” aika mukavasti tai ainakin sellaisesta kertoo HIFKin 70 jäähyminuuttia. kulmia tuli vähän: kummallekin joukkueelle neljä! Parannettavien asiooiden sarakkeeseen tuli merkintä rankkareista: ottelussa saatu ja ammuttu rankkari taisi olla joukkueen kolmas peräkkäinen epäonnistuminen rankkareissa. Onneksi ottelu ei ratkennut siihen.